CERRAHİ TEDAVİLER

Fonksiyonel beyin cerrahisi alanında hastalarımıza uyguladığımız cerrahi tedaviler hakkında bilgi alabilir, ardından vaka çalışmalarımıza göz atarak hastalarımızın hayatını nasıl iyileştirdiğimize, onları nasıl tedavi ettiğimize bizzat şahit olabilirsiniz.

Beyin Pili Ameliyatı

Beyin Pili olarak da bilinen DBS (Derin Beyin Simülasyonu) hareket bozukluğu hastalıklarının tedavisinde en sık başvurulan yöntemdir.

Beynin kontrol merkezindeki birtakım anormallikler hareket bozukluklarına neden olur. Beyin pili ameliyatıyla bu hastalıkların semptomlarının minimuma inmesi amaçlanır En yaygın kullanım alanları Parkinson Hastalığı, Distoni ve Esansiyel Tremordur. Bunların yanı sıra beyin pili psikiyatrik hastalıklar ve ciddi Obezite, Alzheimer, Huntington Koresi gibi diğer birçok hastalık için de önerilmektedir
Detayı Gör

Trigeminal Nevralji Tedavisi

Trigeminal Nevralji, yüzün bir tarafının elektrik ya da şimşek çarpması şeklinde şiddetli ağrılarla karakterize bir rahatsızlıktır.

Halk arasında delirten hastalık olarak bilinen Trigeminal Nevralji, tedavisi olan bir hastalıktır. Çoğunlukla beyinden çıkan Trigeminal sinirin bir damar tarafından sıkıştırılması sonucu şiddetli ağrı olarak karşımıza çıkan bu hastalığın ilk aşamadaki tedavisi, ilaca yöneliktir. Radyofrekans (RF) ile tedavi edilen hastalar olduğu gibi, cerrahi olarak (MVD)yapılan tedaviler daha kesin sonuçlar vermektedir.
Detayı Gör

Parkinson’un Cerrahi Tedavisi

Parkinson toplumda oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Öncelikli tedavi ilaç tedavisidir. İlaç tedavisinin getirdiği bir takım problemler, yan etkiler ortaya çıktığı zaman cerrahi tedaviler gerekebilir. Parkinson'un Cerrahi tedavisi, halk arasında daha çok beyin pili olarak bilinen Derin Beyin Stimülasyonu (DBS) ameliyatıyla yapılır.

Beyin pili ile parkinson tedavisi hakkında bilgi almak için tıklayın.
Detayı Gör

Epilepsi’nin Cerrahi Tedavisi

Epilepsi hastalığı ortaya çıktığında ilk seçenek ilaç tedavileridir. Bu sayede çoğu kez nöbetler kontrol altına alabilir. İlaçların yetersiz olduğu durumlarda veya beyinde nöbetlere neden olan anormal bir odak varlığında epilepsi cerrahileri gerekmektedir.

Halk arasında yaygın bilinen haliyle epilepsi pili ameliyatı uygulanmaktadır. Beyin pili ile epilepsi tedavisi hakkında bilgi almak için tıklayın.
Detayı Gör

Tremor’un Cerrahi Tedavisi

Tremor çoğunlukla ellerde veya kollarda görülen bir hastalıktır. Tremor; kendi başına görülebildiği gibi farklı hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Tremor tedavisinde ilaç tedavisi denenebilir. İlaçların yetersiz veya etkisiz kaldığı aşamada etkili cerrahi tedavisi, beyin pili ameliyatıdır. Beyin pili ile tremor tedavisi hakkında bilgi almak için tıklayın.
Detayı Gör

Distoni’nin Cerrahi Tedavisi

Distoni istemsiz ve tekrarlayan kasılmalarla karakterize hareket bozukluklarına genel olarak verilen isimdir. Başlangıç tedavisi ilaç tedavisidir. Ancak çoğu distoniler ilaçlara dirençlidir ve sonuçlar yüz güldürücü değildir. İlaçların yetersiz kaldığı noktada beyin pili tedavisi son derece etkili bir yöntemdir.
Detayı Gör

Spastisite'nin Cerrahi Tedavisi

Spastisite kollarda, bacaklarda veya gövdede yaygın kontrol edilemeyen kasılmalarla karakterize bir hastalıktır. Spastisite tedavisinde bugüne kadar farklı ilaçlar kullanılmıştır. Bu ilaçlara bağlı oldukça sık görülen yan etkiler ve tedavideki yetersizlikleri farklı tedavi ihtiyaçlarını gündeme getirmiştir. Bunlardan bir tanesi de İntratekal Baklofen uygulamalarıdır. Multipl Skleroz, Serabral Palsi, travmatik beyin yaralanması gibi çeşitli spastisite olgularında baklofenin intratekal uygulanması ile başarılı sonuçlar bildirilmiştir.

Baklofen Pompası

Yeterli ilaç ve Fizik tedavi uygulamalarına rağmen şiddetli kasılmaları olan hastalarda karın bölgesine cilt altına yerleştirilen ve direk olarak omurilik kanalı içerisine Lioresal İnfüzyonu yapan bir sistemdir.

Diğer Tedaviler

Tedavi Olmak İçin Hemen Randevu Alın!

Hızlı Randevu Al

Sıkça Sorulan Sorular

Nöroloji Hangi Hastalıkları Kapsar?

Nöroloji, beyin ve sinir sistemini etkileyen hastalıklarla ilgilenen tıbbi uzmanlık alanı ve ana bilimidir. Dolayısıyla, kafa travmaları, tümörler, Alzheimer hastalığı, Amorozis Fugaks, bipolar bozukluk, beyin hasarı, kronik yorgunluk sendromu, bilinç bozuklukları, Down sendromu, Distoni, Parkinson, Tremor, Nevralji gibi sinir sistemine bağlı hastalıklar, nöroloji biliminin tedavi alanına girmektedir.

Geçmeyen Baş Ağrıları Ciddiye Alınmalı mı?

Baş ağrıları çoğunlukla ciddi olayların habercisi değildir. Stresten, uykusuzluktan, sigara ve alkolden, susuzluktan dolayı oluşan ağrılara sık rastlanır. Ancak ağrınız anormal derecede çoksa yahut geçmiyorsa bir nöroloji doktoruna görünmelisiniz. Geçmeyen baş ağrıları beyin tümörlerinin, anevrizmanın yahut beyin kanamasının ilk belirtilerinden olabilir.

Beyin Pili Taktırdıktan Sonra MR’a Girilir mi?

Beyin pili hastaların günlük yaşamlarını kısıtlamaz. Ancak dedektörler ve MR makineleri gibi manyetik alanlara girilirken dikkat edilmelidir. Beyin pilleri metal içerdiği için alarm sistemlerini tetikleyebilir. Beyin pili takılmış hastalara MR makinelerine girmeleri önerilmez. MR görüntülemesi gerekliyse, hastalar mutlaka doktorlarına beyin pilinden bahsetmelidir.

Beyin Pili Hamilelik ve Doğumu Etkiler mi?

Beyin pilinin ayarları hastanın ihtiyacını göre değiştirilebilir ve doğuma engel teşkil etmez. Ancak hastanın mevcut durumunun buna müsait olup olmadığı nöroloji doktorunun muayenesine bağlıdır. Hamilelik esnasında beyindeki kimyasallar değiştiği ve özellikle hareket bozukluğu hastalarının yaşadığı kasılmaların gebelik sürecini olumlu etkilememesi gibi nedenlerden dolayı hastalar, hamilelikleri boyunca düzenli doktor takibinde olmalıdır.

Beyin Pili ile Spor Yapmak Güvenli mi?

Beyin pilinin kişinin hayatını kısıtlamadığından bahsetmiştik. Hastalarımız hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilir, spor ve egzersiz de yapabilirler. Sadece kafa travmaları oluşturabilecek boks ve benzeri yakın sporlardan kaçınmaları yahut gerekli önlemleri almaları gerekmektedir.

Epilepsi Pili Nöbetleri Tamamen Ortadan Kaldırır mı?

Beyin pili gibi epilepsi pili de hastalığı tamamen ortadan kaldırmaz. Epilepsi pili hastaların krizlerinin şiddetini ve sayısını azaltmak için kullanılır. Eğer hasta krizin geleceğini önceden hissedebiliyorlarsa pili ayarlayarak çok daha hafif bir şekilde krizlerini atlatabilirler.

Pil Tedavileri Günlük Yaşamı Nasıl Etkiler?

Beyin pili ve VNS Pili gibi pil tedavileri hastaların hayat kalitesini arttırmaya yarar. Günlük hayatta olumsuz durumlara neden olmazlar. Hatta aksine, hastaların özgüvenlerinin ve öz sevgilerinin artmasını sağlamakta ve kendi kendilerine yetmelerine yardımcı olarak psikolojilerini olumlu yönde etkilemektedirler.

Nörmodülasyon Tedavilerinin Başarı Oranı nedir?

Elektrik veya kimyasal maddeler gibi uyarıcılılarla beynin bozuk alanlarını yeniden kodlayan nöromodülasyon tedavileri depresyon, kronik ağrı, hareket bozuklukları gibi nörolojik ve psikiyatrik bozuklukların tedavisinde kullanılır ve bu hastalıkların tedavisinde son çözümleri oluşturur. Ameliyat öncesinde gerekli tüm hazırlık aşamaları dikkatle yerine getirildiği ve hastalar ameliyat esnasında dahi kontrol edildikleri için risk oranları oldukça düşüktür.

Hastalığım Ameliyatsız Tedavi Edilebilir mi?

Bunun cevabını net bir şekilde verebilmek hastalığınızın ne olduğun, hangi aşamada olduğunu ve bedeninizin ilaçlara nasıl tepki verdiğini bilmek gerekir. Eğer ciddi bir rahatsızlığınız olduğunu düşünüyorsanız ya da teşhisi konmuş hastalığınızın ameliyatsız tedavi edilip edilmeyeceğini merak ediyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Metastaz Nedir?

Metastaz, kanserli hücre olarak da bilinen kötü huylu tümör hücrelerinin bulundukları dokuların dışına gerek kan gerekse lenfler vasıtasıyla sıçraması ve kanserli hücrelerin sağlıklı hücrelerde gelişip yayılmasıdır. Tedavisi için çeşitli yolar mevcuttur ve tedavilerin amacı kanserli hücreleri bulup büyüyerek yayılmalarını önlemektir.

Beyin Tümörü Ameliyatları Riskli midir?

Beyin tümörü, hasta ve yakınları için duygusal olarak zor bir süreç oluşturur. Bu süreçte hastaların yakınları tarafından destek görmesi çok önemlidir. Beyin tümörü ameliyatının da her ameliyat gibi riskleri vardır. Ameliyat sonrasında da bazı istenmeyen komplikasyonlar gelişebilir. Bunlardan en sık rastlananları baş ağrısı ve halsizliktir ve iki durum da geçicidir. Herhangi bir ödemin veya enfeksiyonun oluşmaması için hasta bir süre müşahede tutulur.

PROF. DR. TANJU UÇAR

Öğrenmek İstedikleriniz Varsa; Prof. Dr. Tanju Uçar’a Sorun!

Bana Ulaştığınız için Teşekkürler!
En kısa sürede size dönüş sağlayacağım.
Bir şeyler yanlış gitti. Lütfen sayfayı yenileyip tekrar deneyiniz.